Pozor na nezaplacené povinné ručení

Rádi vám poradíme

Zákaznický servis

Zavoláme Vám zpět

Tel: +420 222 100 200
info@online-pojisteni.cz
Po–Pá 8:30 - 19:00
So–Ne 10:00 - 18:00

Zavoláme vám zdarma zpět!

Nezaplacením povinného ručení vám hrozí nemalá pokuta. Na konci tedy zaplatíte i  několikrát více. Poradíme vám, jak postupovat, pokud jste zapomněli zaplatit.

Povinné ručení je zákonem stanovenou povinností, bez které se nemůže na komunikacích pohybovat žádné přihlášené vozidlo s udělenými registračními značkami. Tímto krokem se zamezuje situaci, kdy řidič způsobí škodu jiné osobě a tato by nebyla z čeho financovat.

I proto je kladen veliký důraz na dodržování včasných plateb za pojištění Vašeho motorového vozidla. Z pohledu českého zákona byla v roce 2009 zřízena Česká kancelář pojistitelů, která striktně hlídá platby za povinné ručení za každé nepojištěné vozidlo uděluje poměrně výrazné pokuty.

Co nastane, pokud máte neuhrazené povinné ručení?

Do pozice dlužníka se můžete dostat několika způsoby. Tím nejobvyklejším je lidská zapomětlivost, kdy člověk jednoduše zapomene zaplatit. Vzhledem k tomu, že Česká kancelář pojistitelů porovnává registr vozidel a nezaplacené povinné ručení, okamžitě dochází k naskočení příslušného penále a dlužník je touto institucí kontaktován a vyzván k okamžité úhradě.

Často si ale řidiči či majitelé vozů způsobí takové problémy ale i díky své nevědomosti. Někteří zlikvidují svá vozidla, prodají, případně úmyslně neuhradí povinné ručení a domnívají se, že je tímto problém vyřešen. Opak je však pravdou.

Jak nízké nebo vysoké jsou sankce za nezaplacené povinné ručení?

Výše penále od České kanceláře pojistitelů mohou být rozdílné a jsou závislé především na technických parametrech daného vozidla. Částky se pohybují od 50,– Kč do 300,– Kč za jeden den. Pokuta za neuhrazené povinné ručení může být tedy opravdu vysoká. Následně jsou tyto příspěvky odváděny do speciálního Garančního fondu.

Důležité: jakmile způsobíte jakoukoliv dopravní nehodu v tomto období, není platba garančního příspěvku to stejné, jako poplatek za povinné ručení. Náklady na nehodu za vás sice budou uhrazeny, tato škoda po vás však bude následně vymáhána Českou kanceláří pojistitelů. V rámci první upomínky je většinou zasílán sankční poplatek. S druhou upomínkou přichází také žádost o zrušení smlouvy s danou pojišťovnou. V tomto případě již platí, že s vozidlem nesmíte vyjet do silničního provozu.

Sjednejte nápravu co nejdříve

Z výše uvedeného vyplývá, že neplacení povinného ručení vás může stát nemalé  peněžní prostředky. Zvažte tedy tento způsob ukončení pojistné smlouvy a volte raději cestu obvyklou.

Pokud už k upomenutí dojde, neváhejte s platbou sankčních poplatků dle přiložených instrukcí. V případě žádosti o zrušení vaší smlouvy kontaktujte svoji pojišťovací společnost a pokuste se s ní dohodnout.

Vždy mějte na paměti, že odstavení nebo likvidaci vozidla je nutné provést také v rámci registru vozidel a u příslušné pojišťovny. Vyvarujete se tak následným problémům.